Svízel syřišťový
Galium Verum L.
Čeleď Rubiceae

Úvod
Je více druhů svízele, tzv. svízel přítula (Galium aparine L.) je rozšířený na polích, lukách a při plotech, zemědělci ho ničí chemickými prostředky. Dosahuje výšky 60-160 cm, listy má přeslenovitě rozmístěné na ose a zelenožlutý okolík květů na stopkách. Stopka je drsně ochlupená. Nazývá se také svízel šplhavý.
    Svízel syřišťový (Galium verum L.) se více vyskytuje ve vyšších polohách, je vzpřímeny, 30-60 cm vysoký, zlatožluté květy mají silnou medovou vůni. Kvetoucí nať se sbírá v červenci. Svízel povázka (Galium mollugo) má žlutobílé jemné kvítky, je medonosný a vyskytuje se velmi hojně na stráních a cestách. V době květu je téměř poléhavý.

Faktum
Lidový název Sláma panny Marie.
Výskyt Je rozšířen hlavně v Evropě a Asii. U nás roste na mezích, suchých loukách, u cest a v polích.
Popis Svízel je bylina se silnou, přímou, málo větvenou pnoucí až 1 metr vysokou lodyhou. Listy jsou podlouhlé, 8-12 četné, úzce čárkovité, na okraji podvinuté, na rubu plsnaté. Květy jsou drobné, citrónově žluté seskupené do laty. Plody jsou lysé, hladké, kulovité nebo bradavčité.
Sbíraná část Nať (Herba galii litei) - svízel syřišťový.
Sbíráme od června do srpna.
Sběr Nať se sbírá v době květu seřezáváním. Suší se na stinných místech nebo na slunci. Umělá teplota nesmí překročit 40 ° C. Droga nepříjemně páchne a má ostře hořkou chuť.
Účinné látky Glykosid galiosin, rubiadinglykosid, asperulosid a stopy silice.
Použití Působí jako prostředky na vylučování moči (diuretika) a uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva (spazmolytikum). Sráží mléko.

Léčivé účinky svízelů obecně
Všechny jmenované druhy svízele mají přibližně stejné léčivé účinky, ovlivněné stanovištěm. Používáme je stejným způsobem. Žel, tato hojně rostoucí léčivá rostlina upadá v zapomenutí.
    V naší době bychom ji však měli věnovat zvláště zvýšenou pozornost, kdy se vyskytuje sále více rakovina. I tady však musím zdůraznit, že léčivé účinky čerstvé rosltlinky jsou mnohem větší a takové musíme užívat zvlášť při těžkých onemocněních. Dokonce i v zimě můžeme najít podd suchou trávou, na nezasněžených místech svízel povázku.
    Svízel očišťuje od chorobných látek ledviny, játra, slinivku břišní, slezinu. Kdo má poruchy lymfatických žláz, měl by pít denně čaj. Působí i proti chudokrevnosti, vodnatelnosti, při bolesti (píchání) v boku.
    Čaj používaný zevně velmi rychle léčí kožní choroby, rány, vředy, uhrovitost. Teplé umývání rychle léčí zvadlou pokožku tváře. Čerstvě vytlačená šťáva se s úspěchem použije, když jí natíráme nemocná místa pokožky, po natření necháváme šťávu zaschnout. Lidové léčitelství doporučuje svízel při epilepsii, hysterii, tanci sv. Víta, nervových chorobách, zástavě močení (zadržování moči), tvorbě písku a kaménků. Čaj pomáhá i při strumě, jestliže během dne velmi důkladně kloktáme.
    Svízel pomáhá i při tvorbě vole na krku. Rostlina se spaří a denně se teplým čajem často kloktá co nejhlouběji v krku. V poslední době se množí případy obrny hlasivek. Zdá se, že jde o virové onemocnění. Kloktáním a vyplachováním čajem ze svízele se rychle vyléčí. Svízel je i spolehlivým prostředkem při velmi těžkém onemocnění ledvin, hnisání ledvin, dokonce i tehdy, když selžou všechny další prostředky. Velmi účinná je směs ze svízele, zlatobýlu a pitulníku žlutého. Touto směsí se velmi rychle dosáhne úspěchu. Hovoří se o čtrnácti dnech. Čaj se jen spaří a z něho se vypije nejprve půl šálku na lačno třicet minut před snídaní a zbytek se vypije během dne po doušcích. Při těžkých onemocněních se mají přes den vypít čtyři šálky čaje. Tato směs se pije i při svraštění ledvin a jiných smrtelných chorobách ledvin.
    Vyplachování a pití čaje ze svízele je výborným prostředkem při rakovina jazyka, podobně čerstvá šťáva smíchaná s máslem je účinným lékem při rakovinných vředech a rakovinných chorobách kůře. Je možné vyléčit i rakovinové vředy. V poslední době se množí zhobné onemocnění kůže, které se objevuje jako tmavé, ostře ohraničené skvrny. Údajně jde o infekční onemocnění. V tomto případě se dosáhne dobrého vysledku s čerstvou šťávou ze svízle a mastí z měsíčku. Současně je třeba bezpodmínečně pít krev čistící čaj z řebříčku, měsíčku a kopřivy.

Svízel syřišťový
Svízel syřišťový je běžným druhem mezofilních až xerofilních travních porostů svazu Arrhenatherion, vyskytuje se také na okrajích porostů křovin svazu Prunion spinosae. Svízel syřišťový svými žlutými, do laty uspořádanými kvítky zdobí pastviny, louky a stráně. Babičky jej pro jeho silnou vůni sbíraly a sušily do prádelníků.V bylinkářství je tato bylina používána na urologické potíže, je močopudná a bývá součástí mnoha ledvinových čajů. Působí rovněž protirevmaticky, pročišťuje organizmus, zejména lymfatický systém.Příznivě ovlivňuje funkci jater a sleziny.Lzeji použít při odtučňování, snižuje chuť k jídlu, odvodňuje.

 

 

Svízel syřišťový pro krásu...
Málokdo však ví, že má svízel také vynikající kosmetické účinky. V Rusku se například míchal se smetanou jako skvělá "domácí kosmetika" k regeneraci pleti a vyhlazování vrásek. Pro zkvalitnění vzhledu vaší pleti vám doporučujeme následující šestitýdenní kúru:
    Kdo zvládne jógu, tomu neuškodí jedenkrát denně krátká šíršásána (stoj na hlavě). Ásana perfektně prokrvuje obličej. Závěrem vám doporučujeme omezit konzumaci potravin a nápojů typu "jin" - moučné výrobky, přemíru jižního ovoce, kečupy, džusy, všechny chemicky ošetřené limonády, cukr, sladké apod. Zamyslete se vážně nad poznatkem, který před nedávnem pronesla jistá Francouzska, organizátorka módních přehlídek: "Česká děvčata," pravila ta dáma, "mají skvělé postavy a dokonce inteligenci a šarm, jenom ta jejich pleť kdyby byla víc na úrovni!" A právě na stavu pleti se významnou měrou podílejí produkty a nápoje typu "jin" konzumované tak říkajíc v míře "mírně nezřízené".

Odkazy